Ogólnopolski Tydzień Kariery

           W dniu 18-22 października 2021 w Schronisku obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Kariery 2021. W tym roku jest on zatytułowany  „Wyprawa na 3K: Kariera Kompetencje Kreatywność”. W związku z tym w Schronisku z inicjatywy psychologa, doradcy zawodowego zaplanowane zostały liczne wydarzenia związane z poradnictwem zawodowym. Nieletni uczestniczyli w indywidualnych i grupowych warsztatach doradztwa zawodowego. Przewidziano także spotkania z przedstawicielami lokalnych instytucji rynku pracy.

,,WIZYTA PANA PTAKA”

              W dniu 7 października 2021roku w ramach organizowanego „Światowego Tygodnia Ochrony Zwierząt” naszą placówkę odwiedził pan Tadeusz Ptak wraz ze swymi „podopiecznymi”. Nasz gość to wieloletni prezes Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych oddział Pińczów. Sam hoduje gołębie pocztowe oraz ptaki egzotyczne takie jak żurawie koroniaste, ibisy czczone, czarne łabędzie czy wiele gatunków kaczek i ptaków z całego świata. Ponadto prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ptakolub”, do którego przywożone są ptaki chore, po wypadkach, z połamanymi skrzydłami oraz młode, które wypadły z gniazda i nie miałyby szans na przeżycie

 

,,PIERWSZY DO PIERWSZEJ POMOCY”

           W dniu 12 października 2021r. po raz kolejny w naszej placówce odbyła się prelekcja na temat zasad udzielenia pierwszej pomocy, co jest efektem realizacji w Schronisku programu wychowawczo-dydaktycznego „Pierwszy do pierwszej pomocy”.

Celem zajęć jest podnoszenie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, nabywanie umiejętności przeprowadzenia w sposób prawidłowy reanimacji (masaż serca, oddech ratowniczy), wdrażanie wychowanków do zachowań prospołecznych,  uwrażliwianie ich na potrzeby drugiego człowieka.

„ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO”

           

 

          Aktualnie wiadomym jest, że zdrowie to nie tylko brak choroby, ale według WHO zdrowie jest stanem pełnego/całkowitego dobrego samopoczucia/dobrostanu  fizycznego, psychicznego i społecznego. Ważnym aspektem kondycji człowieka jest jego samopoczucie psychiczne. W ramach Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego nasi wychowankowie uczestniczyli w prelekcji, połączonej z warsztatami promującymi ochronę zdrowia psychicznego i poznawali możliwości korzystania z pomocy profesjonalistów, jak np.  psycholog, psychoterapeuta, psychiatra, terapeuta uzależnień.

 

,,CIEKAWE SPOTKANIE”

                   Już po raz jedenasty Naszą placówkę odwiedził Pan Kajetan Broniewski – wioślarz, trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 r. i brązowy medalista Mistrzostw Świata w 1991 r. Na terenie placówki zorganizował ciekawą prezentację filmu
z udziałem sportowców (relacje sportowe z igrzysk, komentarze sportowe, wywiady ze sportowcami). Prezentację uzupełniał komentarzami dotyczącymi idei współzawodnictwa, motywacji do pracy nad sobą – nie tylko w aspekcie osiągnięć sportowych, wytrwałości i kształtowania charakteru. Wiele przykładów dotyczyło heroizmu, patriotyzmu i godności polskich sportowców. Pasja i zaangażowanie pana Kajetana Broniewskiego wzbudziły podziw
i duże zainteresowanie wśród wychowanków. Na koniec zorganizował zawody sportowe z wykorzystaniem ergometrów. W zawodach wzięli udział wszyscy wychowankowie Schroniska. Trzech z nich osiągnęło bardzo dobre wyniki. Nieletnim którzy osiągnęli najlepsze wyniki wręczone zostały atrakcyjne nagrody. Zgodnie z założeniami programu dwuosobowe reprezentacje z
8 najlepszych zakładów w Polsce dla chłopców i 4 dla dziewcząt  będą uczestniczyć 15 grudnia 2021 roku w finałach  wioślarskich, które odbędą się w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

„Po zdrowie do Buska”

               Dnia 30 września 2021r., w ramach oferty dydaktyczno-wychowawczej została zorganizowana wycieczka do Buska-Zdroju. Udało się zwiedzić zabytkową kaplicę św. Anny, wyjątkową architektonicznie budowlę – sanatorium Marconi, gdzie kosztowaliśmy wód mineralnych. Dodatkową atrakcją był relaks w tężni uzdrowiskowej, jednej z największych w Europie. Na koniec byliśmy u korzeni pomnika przyrody „Sosny pospolite”. Był to dzień pełen wrażeń! 

Wycieczka Zalipie

         W ramach realizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych nasi wychowankowie biorą udział w zajęciach poza teren placówki. Dnia 23.09.2021r. wybraliśmy się do województwa małopolskiego. Najpierw braliśmy udział w warsztatach plastycznych, w przepięknej malowanej wsi – Zalipie. Po artystycznych zajęciach, czas na sport! Dzięki uprzejmości pracowników obsługi stadionu w Niecieczy mogliśmy zwiedzić ten piękny obiekt sportowy. Liczymy, że w przyszłości uda nam się rozwinąć współpracę z Bruk-Bet Termalica Nieciecza KS.