Pierwszy do pierwszej pomocy

             W ramach realizowanego w placówce programu edukacyjno – wychowawczego „Pierwszy do pierwszej pomocy” odbyło się już kolejne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Wychowankowie doskonalili zasady udzielania pomocy osobie nieprzytomnej, a także wykonywali na fantomie resuscytację krążeniowo – oddechową. Program realizowany jest przez  Agnieszkę Salwierak – Gębkę, Justynę Kaczmarczyk i Marka Soburę.

Światowy Dzień Kota

W lutym wszystkie koty na całym świecie obchodzą swoje święto. Oczywiście nigdy nie zapominamy o naszych kotkach, które u nas mieszkają od 11 lat i  mają święto każdego dnia. Pamiętamy również o tych kotach, które nie mają swoich właścicieli, są bezdomne i szukają domu, którymi nikt nie chce się zaopiekować. Dlatego też kolejny raz wychowankowie pod opieką pedagoga, kierownika internatu i pracowników warsztatów wykonali własnoręcznie przedmioty, które zostały przekazane Domu Tymczasowemu u Renaty Koty z Przystani na licytacje. https://www.facebook.com/groups/616244025457755/

„Najładniejsza Kartka Bożonarodzeniowa”

        Schronisko dla Nieletnich w Gackach już po raz XII było organizatorem konkursu plastycznego dla wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. Zaproszenia zostały wysłane do wszystkich placówek. W konkursie wzięło udział 8 placówek resocjalizacyjnych:

 1. Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej w Koszalinie
 2. Zakład Poprawczy w Barczewie
 3. Zakład Poprawczy w Trzemesznie
 4. Zakład Poprawczy  w Grodzisku Wielkopolskim
 5. Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Konstantynowie Łódzkim
 6. Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Głogowie
 7. Schronisko dla Nieletnich w Chojnicach
 8. Schronisko dla Nieletnich w Gackach

Na konkurs wpłynęło 164 prace plastyczne. Jury oceniło prace w następujących kategoriach wiekowych:

 

Powyżej lat 18

 1. Adrian – Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej Koszalin
 2. Adam – Zakład Poprawczy Trzemeszno
 3. Daniel  – Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich Konstantynów Łódzki

Do lat 18

 1. Bartosz  – Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich Konstantynów Łódzki

Dominik – Schronisko dla Nieletnich w Gackach

       2.Kacper  – Zakład Poprawczy Barczewo

       3.Piotr  – Schronisko dla Nieletnich w Gackach

 

Ponadto przyznano  wyróżnienia specjalne w kategorii ogólnego waloru artystycznego:

 

 1. Adam – Zakład Poprawczy Grodzisk Wielkopolski
 2. Jakub  – Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich Konstantynów Łódzki
 3. Patryk  – Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich Głogów
 4. Patryk – Schronisko dla Nieletnich w Gackach (obecnie Zakład Poprawczy Racibórz)
 5. Daniel – Schronisko dla Nieletnich Chojnice
 6. Emil – Zakład Poprawczy Grodzisk Wielkopolski
 7. Kacper  – Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich Konstantynów Łódzki
 8. Adrian – Schronisko dla Nieletnich Chojnice
 9. Jakub – Schronisko dla Nieletnich Gacki

 

       Gratulujemy wszystkim laureatom oraz ich opiekunom i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku. Nagrody zostaną wysłane pocztą.

Pomagamy

 

    Od wielu lat nasi wychowankowie w różny sposób pomagają zwierzętom, szczególnie tym bezdomnym. Dzięki trwającej od kilku lat współpracy z Panią Magdaleną Bielecką (wcześniej redaktor naczelną miesięcznika „Kocie sprawy”) prace naszych wychowanków wykonane pod opieką pedagog oraz nauczycieli praktycznej nauki zawodu zostały przekazane  Fundacji Bojkot, Domu Tymczasowemu u Renaty Koty z Przystani oraz Grupie Koty i wszystko o nich z przeznaczeniem na licytacje wspierające pomoc potrzebującym zwierzętom. Ponadto Kartki Bożonarodzeniowe przysłane w 2019 roku przez wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z całej Polski również zostały przekazane na ten cel. W ten sposób wszyscy razem czynimy dobro.

 

https://www.facebook.com/groups/712797548831119/?multi_permalinks=3420527154724798&notif_id=1607795134976278&notif_t=group_activity&ref=notif

https://www.facebook.com/groups/bazarekkotowbojkotow

https://www.facebook.com/photo?fbid=3507184782683950&set=gm.1162536030828549Konkurs Papieski

             Miło nam poinformować, że wychowankowie naszej Placówki pod opieką pracowników wykonują prace plastyczne, które biorą udział w licznych konkursach.
             W ostatnim czasie był to między innymi XV Ogólnopolski Konkurs Papieski dla wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich, zorganizowany przez Schronisko dla Nieletnich Zakład Poprawczy  w  Warszawie Falenicy. Nasi podopieczni zostali nagrodzeni w dwóch kategoriach:                                                                                                                     II miejsce w kategorii plastyczno/rzeźbiarsko/fotograficznej, wyróżnienie  w kategorii plastyczno/rzeźbiarsko/fotograficznej;, wyróżnienie w kategorii wiedzy.

 

Tak o nas piszą

     Parę dni temu obchodziliśmy Światowy tydzień zwierząt w naszej placówce. Jakże mile jesteśmy zaskoczeni artykułem, który znaleźliśmy na stronie internetowej czasopisma „Kocie sprawy” opublikowanym dwa lata temu, o czym nie wiedzieliśmy wcześniej. Niemniej program wychowawczo-terapeutyczny „Animaltherapy” z udziałem zwierząt w dalszym ciągu jest realizowany i przynosi oczekiwane efekty.

Światowy tydzień zwierząt

        To już stało się tradycją, że w pierwszym tygodniu października obchodzimy Światowy tydzień zwierząt. Wydarzenie to pierwszy raz w historii miało miejsce w dniu  4 października 1931 roku i jest związane z datą imienin św. Franciszka z Asyżu, uznawanego za patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Początkowo dzień ten miał  na celu przypominać o sytuacji w jakiej znajdują się zagrożone gatunki zwierząt, jednak z czasem zaczął reprezentować interesy wszystkich zwierząt.

         Wychowankowie naszej placówki kolejny raz poprzez udział w zorganizowanych w ciągu całego tygodnia zajęciach (prelekcje, pogadanki, prezentacje multimedialne, wyjazd do weterynarza, pokazy filmowe) zostali uwrażliwieni na problemy zwierząt bezdomnych, potrzebę ich sterylizacji czy warunki bytowe w schroniskach. Ukazano zakaz znęcania się nad zwierzętami, rozmnażania ich dla zysku, czy nielegalnej hodowli i szkolenia psów do walk. Ponadto uświadomiono ich, że zwierzę to nie rzecz, tylko żywa istota, posiadająca swoje prawa.

       Nasze suczki Luna i Nuka oraz kotki Mora i Euforia, a także bezimienne gołębie i nawet rybki akwariowe  dziękują swoim opiekunom za opiekę nad nimi!

Spotkanie w kinie

            Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczęliśmy również zajęcia w ramach realizowanego programu wychowawczego „Film resocjalizujący”. Seanse filmowe w kinie dają przede wszystkim wychowankom możliwość kształtowania umiejętności prawidłowych relacji z rówieśnikami ze środowisk otwartych. Ponadto uczestnicząc w programie rozwijają takie umiejętności jak: rozróżnianie wartości i emocji ludzkich, zachowań prospołecznych i altruistycznych czy doskonalenie umiejętności argumentowania, wnioskowania, dyskutowania na określony temat i  wdrażanie do prawidłowego zachowania się podczas seansu filmowego. Przed seansem mieliśmy możliwość usiąść na „Ławeczce ś.p. Andrzeja Kozieji”, przyjaciela naszej placówki i popularyzatora kultury filmowej, który wspomagał nas w realizacji programu.

Wyprawa pontonowa

       W kolejnym sezonie wodnym wychowankowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach nad wodą w ramach programu „Sporty wodne, rekreacja i bezpieczeństwo w wodzie i nad wodą”. Poza możliwością popływania pontonem z silnikiem elektrycznym, poszerzają również swoją wiedzę i umiejętności związane z wędkarstwem. Stałym elementem programu jest kąpiel w zalewie, pod czujnym okiem Ratowników WOPR z SDN Gacki.

 

Wodny świat

           To już kolejna edycja turnieju sportowego w ramach programu „Sport, rekreacja i bezpieczeństwo w wodzie i nad wodą„. Wychowankowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w konkurencjach ze sprzętem związanym z wodą, ale i nie tylko. W trakcie otrzymali dużą dawkę wiedzy na temat jak np. w prawidłowy sposób zakładać kapok, do czego służy rzutka, w jaki sposób z niej korzystać, jak również wiele innych ciekawostek. Kulminacyjnym punktem programu było bicie rekordu Schroniska w konkurencji „trzymania głowy pod wodą na czas”. Emocje jak zwykle sięgały zenitu, a najlepszy czas 1:50s nie wystarczył do pobicia rekordu. Trzymamy kciuki, aby udało się następnym razem.